Kde myslíte, že ztrácíme mobily nejčastěji?

Jako velmi rizikové byly vyhodnoceny taxíky. Ve velkých městech v nich lidé zapomenou stovky tisíc přístrojů ročně ....

Jako velmi rizikové byly vyhodnoceny taxíky. Ve velkých městech v nich lidé zapomenou stovky tisíc přístrojů ročně.

Co myslíte, kde lidé ztrácí své mobily a jiné kapesní „gadgety“ nejčastěji? Samozřejmě se nabízí spousta míst, přičemž jedním z těch nejvíce rizikových byl vyhodnocen taxík. Tedy do jisté míry k tomu přispěl i fakt, že provedená šetření se uskutečnila ve dvou extrémně uspěchaných městech, konkrétně v New Yorku a Londýně. Oba průzkumy si nechala zpracovat společnost Credant Technologies zabývající se zabezpečením dat. Ono totiž v dnešní době už nejde ani tak o ztrátu hmotné věci jako takové, největší průšvih často bývá spojen se ztrátou cenných dat.

Ochránci dat se rozhodli na tuto skutečnost poukázat, jelikož lidé si to často ani neuvědomí, ale do pamětí dnešních mobilů, mp3 přehrávačů a v neposlední řadě na stále se zvětšující paměťové karty a flash disky lze uložit tisíce dokumentů a obrázků, či desítky tisíc kontaktů včetně e-mailových adres a osobních údajů. Proto je životně důležité všechny datové nosiče zabezpečit proti zneužití. A myslím, že se nemusím dlouze rozepisovat o tom, co se může stát, pokud se citlivá data dostanou do nepovolaných rukou. Tak či onak, průzkumu se v každém z měst zúčastnilo na tři stovky taxikářů.

A výsledek? Za posledních šest měsíců zapomněli uživatelé jen v Londýně na 55 843 mobilů a 6 193 ostatních přístrojů jako notebooky, UMPC a další elektronické hračky. V New Yorku byla situace o něco lepší, telefonů bylo „jen“ 31 544 a ostatních přístrojů 2 752. Zástupci společnosti tak vyzývají uživatele k heslování přístupů, což je rovněž často podceňováno. Dokladem tohoto tvrzení budiž jiný výzkum agentury Equifax, která zjistila, že jen 16 % uživatelů používá PIN kód, přičemž ještě téměř čtvrtina z nich má jako heslo nastaveno datum svého narození.

Naštěstí pro majitele jsou ale britští taxikáři (na rozdíl od těch našich) výrazně čestnější, a tak se 80 % zapomenutých přístrojů zase vrátilo zpět svým právoplatným vlastníkům. Ti je buď odevzdali na své centrále, kde se ji majitel vyzvedl nebo ho kontaktovali osobně. Zato v New Yorku se do správných rukou vrátila zhruba jen polovina ztracených věcí. O tom kolik by to bylo třeba u nás v Praze raději vůbec nespekuluji, „poctivost“ našich taxikářů ovšem proslula po celém světě...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Staré přísloví praví: „Spěchej pomalu“ • určitě byste neradi ztratili třeba svůj nový iPhone

A přitom ztráta informací může být pohroma nejen pro jedince, ale především pro společnosti, které si za jiných okolností střeží své interní údaje jako oko v hlavě. Šéf marketingu společnosti Credant říká: „Pokud se data dostanou do rukou zločince, hackera nebo třeba jen nějakého prospěcháře, může mít ztráta vašeho telefonu závažné dopady. Naše zařízení jsou proto vždy chráněna heslem tak, aby k uloženým datům měl přístup jen jejich majitel a nikdo jiný“. Průzkum přitom také částečně reagoval na nedávné skandály spojené se ztrátou dat, jež byly navíc způsobeny jen roztržitostí a lehkovážností těch, kteří je měli na starost.

Tak třeba na začátku září potvrdily anglické úřady ztrátu notebooku s databází pěti tisíc zaměstnanců justice, ke které došlo v minulém roce. Na rozdíl třeba od německého T-Mobilu šlo ovšem o docela malého kostlivce „zapomenutého“ ve skříni. Nebo třeba případ z letošního srpna kdy soukromá poradenská společnost ztratila paměťovou kartu s údaji o desetitisících vězňů. Průšvih T-Mobilu ovšem spolehlivě trumfne úřad Jejího Veličenstva pro výběr a správu daní (Her Majesty's Revenue and Customs), kterému se v listopadu loňského roku podařilo ztratit dva disky obsahující kompletní záznamy o vyplácení přídavků na děti a navíc osobní údaje pětadvaceti milionů Britů.

Ředitel pro vnější vztahy společnosti Equifax, která je jedním z partnerů týdne prevence proti podvodům s identitou, říká že lidé spolu s telefonem ztrácí nejen adresář plný telefonních čísel. „Lidé mají v telefonech i adresy bydliště, hesla a PINy a v neposlední řadě e-mailové adresy.“ To podvodníkům do začátku stačí, aby na vás mohli zaútočit phishingem. A přestože mnoho lidí už důležitost ochrany dat pochopilo, stále jich ještě zůstává hodně, kteří ochranu podceňují. Jiní bezpečnostní experti dokonce hovoří o tom, že někteří lidé jsou schopni v taxíku zapomenout citlivá firemní data stejně bezstarostně jako třeba deštník.

Klepněte pro větší obrázek
Na zadním sedadle taxíku se dá najít všelicos...

A na závěr několik perliček ze života taxikářů, ti vypověděli, že na zadním sedadle svého vozítka už našli velmi podivné věci. Za zmínku prý stojí dvakrát brokovnice s upilovanou hlavní (na Sicílii se jí říkalo Lupara a sloužila k veřejné eliminaci členů nepřátelských rodin), dvanáct mrtvých bažantů, dva psy, kočku, dvě děti, záchodová prkénka, pohřební urnu a 2 700 liber (86 000 Kč) v hotovosti.

 

Zdroj:

http://www.mobilmania.cz/Ostatni-clanky/Kde-myslite-ze-ztracime-mobily-nejcasteji/sc-33-sr-1-a-1120530/default.aspx